Pila z Velkých Karlovic

Pila je kopií originální stavby, která dodnes stojí ve Velkých Karlovicích v údolí Podťaté. Tato nízká budova dřevěné sloupové konstrukce byla postavená po roce 1782 bratry Vičanovými. Celá stavba je pobita prkny, jen ta část, kde se navalují klády, je otevřená a uzavírá se v případě potřeby shora od střechy pomocí skládané deskové uzávěry.

Pila je vybavena původním strojním zařízením, které má jen jeden pilní list. Proto se pile říká valašská jednoška. Do pohybu ji uvádí dvě vodní kola. Široké hnací kolo s malým průměrem roztáčí klikovou hřídel, která způsobuje vertikální pohyb rámu s pilním listem. Větší horní kolo slouží pro zpětný chod. Voda je nasměrována na kola pohyblivými dřevěnými koryty.

Zařízení pily vyžadovalo častou údržbu, proto byla její součástí i malá dílna. Sloužila hlavně na úpravu pil – rozvod zubů, broušení a nýtování listů.

Připravované akce

Aktuálně

Libušín oceněn jako Muzejní počin roku 2020

Cena byla udělena v rámci XIX. ročníku Národní soutěže muzeí Gloria musaealis, která
se snaží přispět ke všeobecnému zvýšení prestiže muzejních institucí a posílení obecného chápání smyslu jejich existence jako strážců kulturního a přírodního dědictví České republiky

Více

Národní muzeum v přírodě

Úvodní stránka