Velikonoční pozdravy

ONLINE Z MUZEA PRO VÁS
Rožnov
20 Kč (společná s prohlídkou domu z Loubí)

Z cyklu Dajte vajíčko malované 

Dnes jsme pro Vás vybrali několik Velikonočních pohlednic z bohaté sbírky Valašského muzea v přírodě. Naši předkové neměli k dispozici vymoženosti v podobě chytrých telefonů, mailů a skypů. Na dálku se dorozumívali psaním dopisů, korespondenčních lístků nebo pohlednic.

 

Historie posílání pohledů sahá do druhé poloviny 19. století. Zpočátku však byly tyto malované kartičky dostupné jen dobře situovaným pisatelům, neboť jejich výroba byla nákladná. Na přelomu století s rozvojem tiskařských technik výrobci pohlednic začali rozšiřovat jejich sortiment a posílání pozdravů k různým svátkům, výročím nebo jen tak z výletů se stalo velmi oblíbeným zvykem. Dnes ale tomu už zase tak není, neboť si k svátkům přejeme jinými způsoby.

 

Nejstarší velikonoční pohledy často vyobrazovaly scény ze života Ježíše Krista nebo i jiné náboženské motivy. Posléze byly hojně vyobrazovány motivy světské s postavičkami dětí nebo zvířátek a nesměla chybět ani malovaná vajíčka.

 

Vraťme se na chvíli do minulosti a pokochejme se motivy malovaných vajíček, kuřátek, slepiček, zajíčků, naparáděných děvčátek a chlapečků z naší galerie na velikonočních pozdravech. Jejich podoba určitě adresáty potěšila stejně tak, jako to, že si na ně pisatel pohlednice vzpomněl. A co Vy? Pošlete letos svým blízkým pohled místo „esemesky“?

 

Národní muzeum v přírodě

Úvodní stránka