Podzim na poli a v chalupě

Pro rodiny
20 Kč (společná s prohlídkou domu z Loubí)

Tradiční podzimní práce, letos se zaměřením na brambory

Naši předkové, staříčci a stařenky se od jara lopotili na svých kamenitých políčkách s očekáváním dobré sklizně. V druhou zářiovou sobotu se zaměříme na sklizeň brambor –zemáků a jejich využití při přípravě tradičních pokrmů. V minulosti se brambory kopaly nebo vyorávaly později, obvykle až po svátku sv. Václava. Hned na poli se třídily do košů podle velikosti na hrubé (velké), sadbové a drobné, které se spolu s pokopanými musely spotřebovat nejdříve, než se mohly zkazit nebo seschnout.

Stavení se pomalu připravovala na dlouhé zimní období. Hospodyňky krouhaly a nakládaly zelí do škopků, které bylo až do pozdního jara spolu se zemáky nejčastější složkou potravy Valachů. Děvčata chodívala hrabat listí na podestýlku dobytku, hospodář s pacholky zajišťoval zásoby dřeva k topení. Podruhé se stříhaly ovce.

Právě tyto práce raného podzimu nabídne návštěvníkům sobota 11. září na Valašské dědině.

  • Po celodenní práci bylo potřeba se dobře najíst. Můžete využít nabídky naší Hospody ze Zděchova nebo venkovního občerstvení ve stánku.
  • Zájemci se mohou seznámit i s přípravou tradičních jídel z brambor v několika chalupách.
  • V usedlosti z Nového Hrozenkova čp. 10 budou hospodyně připravovat tzv. podlesníky – placky na zelných listech a ve vedlejším domě se budou péct placky z vařených brambor na plotně sporáku.
  • V Matochově usedlosti z Velkých Karlovic – Jezerného budou připravovat zemákové pagáčky, v chalupě z Lužné zase zemáky na loupačku vařené na kútku v železňáku. A pečáky budou děti péct v ohníčku přímo na poli.

Jak se na Valašsku říká, nebylo by roboty, aby se při ní nezpívalo. Začalo se na „vesno“ při prvních pracích na poli se celý kraj od Javorníků až za Hostýnské vrchy ozýval zpěvem, po celé léto až do pozdního podzimu. Tradiční náladu navodí gajdoš Petr Sovják z Neubuze spolu s hudeckou muzikou Radhošť, která zahraje jak k práci, tak hostům pro potěšení.

Potěší nás, přijdete-li si s námi společně zavzpomínat na podzimní čas s pracemi, které se z našeho života už vytratily.


VSTUPNÉ

základní: 100 Kč  • snížené: 80 Kč • dětské: 50 Kč • rodinné: 200 Kč

 


Plakát


Režie

Mgr. Petr Liďák

odborný garant areálu Mlýnská dolina

petr.lidak@nmvp.cz
571 757 112

specializace: řemesla a domácká rukodělná výroba na Valašsku, malovaný nábytek z lidového prostředí, historie Valašského muzea v přírodě

Národní muzeum v přírodě

Úvodní stránka