Papírové ozdoby na vánočním stromku - online seriál

ONLINE Z MUZEA PRO VÁS
Rožnov
20 Kč (společná s prohlídkou domu z Loubí)

Od adventu po tři krále

Přestože je tradice zdobení vánočního stromečku v domácnostech poměrně mladá, rozmanitost tvarů a podob užívaných ozdob je značná. Ozdoby se vyrábějí z nejrůznějších surovin – skla, kovu, papíru, textilií, pečiva, přírodnin, umělých hmot apod.

Papír byl jedním z nejdostupnějších a dobře zpracovatelných materiálů, z něhož mohly jednoduché ozdoby vyrábět i děti doma nebo ve škole. Využívaly se obaly od mouky, cikorky, homolí cukru, případně se barevný či krepový papír koupil v obchodě. Do papíru s roztřepenými konci děti balily bonbony, kousky cukru nebo ořechy. Z proužků papíru se skládaly hvězdičky, které se pro větší efekt polepovaly hrubou solí nebo skleněným prachem. Při školní výuce děti lepily barevné papírové řetězy, košíčky, medailonky, andělíčky atd.

Vedle těchto domácích ozdob visely na stromečku i dílensky zpracované papírové ozdoby vyráběné z tvrdého kartonu. Velmi oblíbené byly prostorové domečky z kartonu, malované a sypané drobnými skleněnými kuličkami (balotinou) nebo lepená kolečka, oválky, trojúhelníčky s barvotiskovými obrázky, rovněž zdobené balotinou.

Také tradiční materiály, jako je šustí a sláma, nalezly ve 20. století uplatnění při zhotovování vánočních ozdob, zejména andělíčků a nejrůznějších hvězdiček.

Dnes si s námi vyzkoušejte vyrobit papírového andělíčka, který nemusí zdobit jenom stromeček, ale může být i pěkným dárkem. Návod naleznete níže.


Soubory ke stažení