Voňavá krása v Dřevěném městečku
Již druhou sezonu mohou návštěvníci obdivovat rozkvetlé růže vysázené před klátovými úly s vyřezávanými česny vedle rožnovské radnice a také kolem kostela sv. Anny v Dřevěném městečku.
Mezi růžemi nalezneme i několik zajímavých odrůd vyšlechtěných ve 30. letech 20. století věhlasným českým pěstitelem a také schopným podnikatelem Janem Böhmem (1888–1959), právem nazývaným Baťa v růžích. Jedná se o odrůdy s poutavými názvy: Zborov, Zlatá Praha, Dr. Edvard Beneš, Zlaté jubileum, Čs. Červený kříž, Česká pohádka, Ave Maria; a to je jen zlomek z pestré palety odrůd tohoto výjimečného šlechtitele. Do roku 1950 stihl Böhm vyšlechtit přes 120 nových odrůd růží, kterým rád dával poetická a často i vlastenecká jména. Když zemřel v roce 1937 prezident Masaryk, poslal Böhm do Prahy 25 tisíc růží k uvití pohřebních věnců. O rok později pak vyšlechtil růži T.G.M. Na svých polích v Blatné na Strakonicku pěstoval miliony rostlin a na začátku 30. let už neměl v Čechách konkurenta. Jeho třiceti hektarové plantáže patřily k největším i ve srovnání s evropskými pěstiteli, s nimiž příležitostně spolupracoval; např. i se známým ruským ovocnářem Ivanem Mičurinem. Svým působením proslavil město Blatná, které si i dnes občas stále říká Město růží. Uvádí se, že když vál příhodný vítr v dobrou dobu, vonělo město jako růžový květ.
V odkazu Jana Böhma pokračuje současný pěstitel růží Miloslav Šíp z nedalekých Skaličan, jehož významná zahradnická rodina měla tu čest Jana Böhma osobně zažít. Růže pochází právě odtud a my doufáme, že se jim v muzeu bude dobře dařit, přestože letošní vrtochy počasí právě rozkvetlým rostlinám na kráse nepřidají. V našem úsilí nám odbornou radou, ale i přiložením ruky k dílu příležitostně pomáhá místní rodák, odborný pracovník z Výzkumného ústavu Silvy Taroucy v Průhonicích a zejména nadšený růžař, Ing. Jiří Žlebčík. Jak sám říká: „Růže jsou krásné, ale člověku dají zabrat!“