Usedlost z Hlinecka

Vstupní část na Veselém Kopci je tvořena zemědělskou usedlostí z Hlinecka tzv. rozptýleného typu. Rozptýlená forma zástavby dvora znamená, že obytné a hospodářské objekty jsou seskupeny kolem dvoru a stavebně na sebe nenavazují. Dvorem často prochází veřejná cesta.

Obytný objekt je účelová kopie chalupy z Hlinecka a je využíván jako provozní zázemí. Je zde umístěna pokladna a prodejna upomínkových předmětů. Z boku budovy se nachází WC pro návštěvníky.

Sýpka, lidově zvaná špejchárek, byla přenesena ze Stanu u Hlinska a je ukázkou typické hospodářské stavby minulosti v oblasti Českomoravské vrchoviny a Železných hor. Často bývala umístěna proti oknům světnice. Sloužila jako zásobárna obilí i jako sklad různého nářadí.

Výměnek s chlévem byl přenesen z Možděnice a výměnkáři jej obývali pouze od jara do podzimu, neboť nemá možnost vytápění. Obytná část výměnku je s chlévem propojena úzkým okénkem sloužícím k pozorování a jako otvor, jímž proudilo do obytné části živočišné teplo. Podoba výměnku odpovídá období konce 18. století.

Ovčín umístěný nad výměnkem pochází z 18. století a byl přenesen z Hradiště u Nasavrk. Otevřená část sloužila jako přístřešek pro ovce přes léto, do uzavřené části byly zaháněny přes zimu. Pod jeho přístřeší se ukládalo i zemědělské nářadí.

Prasečí chlívek z Jančouru je drobnou hospodářskou stavbou, která z této strany volně uzavírá dvůr.

Čtyřboká stodola je ukázkou typické stodoly z Hlinecka. Byla přenesena z Krouny u Hlinska a pochází z 18. století. Stodola s mlatem a dvěma přístodůlky má výrazně nadvýšený vjezd a je neprůjezdná. Ve stodole je nyní umístěno nářadí na úpravu půdy a zpracování zrní.

Připravované akce

Bramborová sobota

Veselý Kopec
Tradiční program věnovaný bramborám se na Veselém Kopci koná v sobotu 5. října od 10.00 do 16.00 hodin. Je připomínkou tradice…

Aktuálně