Plstění ovčí vlny

Workshop
20 Kč (společná s prohlídkou domu z Loubí)

Ukázky vlněných oděvů vyrobených různými textilními technikami. Dozvíte se nebo si připomenete, které podniky v naší oblasti vyráběly vlněné oblečení a doplňky. Na závěr si v naší rukodílně můžete uplstit jeden výrobek a odnést si ho domů.

Víte, co je zmijovka a kdo ji v minulém století vyráběl a pro které povolání byla typická? Věděli byste, ze kterých zvířat se získá kašmír nebo persián? A, že mezulán není jen hanlivé oslovení - syčák, darebák, ale i vlněná tkanina s vysokým podílem bavlny podobná suknu? Název mezulán je odvozen od italského slova mezzolana – polovlna. Z této látky se vyráběla sukně zvaná mezulánka ještě koncem 19. století. Zmínku o mezulánce najdeme i v knize Babička od Boženy Němcové.

Mezulánku si můžete prohlédnout o prázdninách na Veselém Kopci spolu s dalšími oděvy a předměty vyrobenými různými textilními technikami.  Stáří vlněných předmětů v našich sbírkách se pohybuje v rozmezí od 19. století do druhé poloviny 20. století.

Na workshopu se také dozvíte nebo si připomenete, které podniky v naší oblasti vyráběly vlněné oblečení a doplňky. Hlinecko totiž bylo ještě v první polovině 20. století průmyslovým textilním městem. Produkty některých továren se vyvážely do celého světa včetně Orientu. Známé továrny se nacházely nejen v Hlinsku, ale i v Nasavrkách nebo v Chrudimi.

Na závěr se v naší rukodílně naučíte jednu starodávnou textilní techniku, která předcházela vytváření nití a tkaní. Půjde o plstění neboli filcování. Plstění je proces, kdy se jednotlivé vlasy vlny cuchají do sebe, takže nakonec vznikne velice pevná a teplá tkanina. Plstění je tedy vlastně tkaní bez nití.

Plstěním lze vytvářet i bižuterii a různé ozdoby. Z naší rukodílny si můžete odnést vlastnoručně vyrobeného vlněného motýlka, plstěného andílka, náušnice, přívěsek, náramek nebo dokonce dredy.


Konání workshopu: 10.00–12.00 a 13.00–17.00 hodin