Vůně podzimu v Muzeu v přírodě Zubrnice

Během víkendu 19. a 20. října 2024 ožije Muzeum v přírodě Zubrnice tradičním programem Podzim na vesnici. Návštěvníci si mohou vyzkoušet vybrané zemědělské činnosti. Areálem muzea zavoní sušené ovoce a  čerstvě upečené koláče.

„Po oba dva dny se  v muzeu věnujeme  ukázkám vybraných zemědělských činností. Ve stodole si mohou návštěvníci vyzkoušet roztočit cep a vymlátit obilí na mlatu. Následně zrno vyčistí na fukaru a zjistí, co to dělá, když se točí žentourem. Zájemci mohou poznat, jak se pracovalo se lnem na mědlici nebo na vochlici, aby získali vlákno, z kterého se stáčí nitě na kolovratu.  Zjistit můžete, že pracovat s provaznickými vozíčky při výrobě provozu nebylo zcela snadné. V síni probíhá ukázka stloukání másla a ve světnici pečou hospodyně koláče v kachlovém sporáku.  V sušárně ovoce zavoní čerstvě usušené křížaly a chybět nebude ani povídání o starých odrůdách ovoce v Českém středohoří.  Ve mlýně Týniště čp. 27 probíhá mletí mouky na kamenném ručním mlýnku. Vyučování ve škole a dětské hry představí děti z folklórního souboru Křiničánek. Sedlání koníků a jejich přípravu do tahu živě předvede stáj Toulavý kůň z Mukařova. Odvážnější si mohou vyzkoušet, jak vypadá svět z koňského hřbetu. Pro malé i velké je připravena stezka plná her a úkolů,“ zve na pestrý program do muzea Věra Kmoníčková, ředitelka Muzea v přírodě Zubrnice.

 

Muzeum v přírodě Zubrnice je pro návštěvníky otevřeno během října o víkendech a státním svátku. V tyto dny lze navštívit prohlídkový okruh I. vesnice a II. zemědělská usedlost čp. 61.  a to vždy od 10.00 do 16.00. I během října je o víkendech možnost využít k cestě do Zubrnic posílený spoj železniční linky T3, který provozuje Zubrnická museální železnice.

 

Zpracovala:

Ing. Petra Valíčková

pracovník vztahů k veřejnosti

Národní muzeum v přírodě, příspěvková organizace

Tel.: 571 757 143

Mob.: 778 112 577

Národní muzeum v přírodě, příspěvková organizace, vzniklo v roce 2018 a sdružuje čtyři muzea, dvě z nich jsou v Čechách a dvě na Moravě. Jejich poslání je dokumentovat, ochraňovat a uchovávat více než dvě stě let historie lidového stavitelství a přibližovat způsob života na venkově. Každé z nich odráží kulturu jiného regionu a je proto jedinečné.

 

 

 

Připravované akce