Muzeum v přírodě Vysočina zahájilo jubilejní sezónu

20. dubna 2022 se na Veselém Kopci (Muzeum v přírodě Vysočina) uskutečnila sezónní tisková konference pro regionální média. Součástí setkání byl i křest publikace vydané k výročí muzea a symbolické zasazení několika stromů původních odrůd. Letošní rok je pro muzeum jubilejní - slaví 50 let výročí od svého založení. Na sezónu si připravilo řadu zajímavostí.

Návštěvnická sezóna ve složkách Národního muzea v přírodě začíná a přináší několik zajímavostí a novinek.  Letošní rok je pro muzeum ohraničen několika důležitými mezníky – otevřením transferované stodoly ze Skaličky pro veřejnost (Hanácké muzeum v přírodě) a výročím 50 let založení Muzea v přírodě Vysočina.

„I v letošním roce máme pro všechny návštěvníky připravené volné PRVNÍ MUZEJNÍ ČTVRTKY v měsíci. Od května do září je ve všech muzeích první čtvrtek v měsíci volný vstup, dle běžné otevírací doby jednotlivých muzeí. Zároveň od 1. dubna mají vstup do všech našich muzeí zdarma ukrajinští uprchlíci, na základě platného cestovního pasu nebo občanského průkazu.  Před hlavní turistickou sezónou byla spuštěna německá podoba www.nmvp.cz a v případě Valašského muzea v přírodě a Muzea v přírodě Vysočina si zde můžete koupit on-line vstupenky. To přináší úsporu času pro samotné návštěvníky, především při větších programech či vyšší návštěvnosti.   Na 2. červenec připravují všechny složky Národního muzea v přírodě společný program „Národní muzeum v přírodě Vás zve“ (v památkové rezervaci Betlém Hlinsku, Muzeum v přírodě Vysočina). S ohledem na celkovou situaci (především stoupající ceny veškerých energií) jsme byli nuceni mírně navýšit ceny vstupného v jednotlivých muzeích a areálech, řádově o 20 Kč za vstupenku pro osobu,“ uvedl Jindřich Ondruš, generální ředitel Národního muzea v přírodě.

Muzeum v přírodě Vysočina slaví v letošním roce 50 let výročí od svého založení. Pro návštěvníky je připravena bohatá sezóna. „Jednou z novinek letošní sezóny je to, že na Den muzeí 18. 5. a dále během volných prvních čtvrtků v měsíci si návštěvníci budou moci prohlédnout a poslechnout komentovanou prohlídku expozičního objektu vodního hamru ve Svobodných Hamrech, který je běžně pro návštěvníky uzavřen.  V průběhu sezóny mohou návštěvníci zhlédnout několik výstav. Od 15. 4. bude na Veselém Kopci otevřena výstava k padesáti letům muzea nazvaná Půlstoletí s vámi a pokračovat bude výstava Masopustní obchůzky z Hlinecka. Obě výstavy se nacházejí ve statku z Mokré Lhoty.  Od července do října je doplní výstava Krásná práce – tradiční řemesla očima studentů Ateliéru grafického designu VOŠ Scholastika v Betlémě v Hlinsku. Na celý rok muzeum připravilo řadu oblíbených programů – Hrnčířská sobota (15. 4.), Devatero řemesel aneb od vlákna ke košili (4. 6.), Veselokopecký jarmark (16.-17.7.), Vezmi cep, pojď na mlat (13. 8.), Posvícení (3. 9.), Bramborová sobota (1. 10.). Rok zakončí tradiční vánoční programy na Veselém Kopci i  v památkové rezervaci Betlém Hlinsko. Hlavní program k 50. výročí založení muzea se uskuteční 2. 7. v hlineckém Betlémě pod názvem Národní muzeum v přírodě vás zve. Na něm se představí všechna 4 muzea v přírodě, která jsou součástí Národního muzea v přírodě a zároveň budou prezentovány i regiony, v nichž se nacházejí. Pro návštěvníky připravuje muzeum také novou expozici klempířství, kovotlačitelství a zámečnictví v objektu čp. 161 v Betlémě. Ta bude otevřena v červenci. I v letošním roce budou pokračovat investiční činnosti na půdě muzea – na Veselém Kopci bude opravena původní usedlost čp. 4 včetně nové šindelové střechy. Nové vodní kolo a zprovozněné mlýnské složení přibude u veselokopeckého mlýna, a to již na letní návštěvnickou sezonu. Slavnostní spuštění mlýna je plánováno na 24. 6. v rámci programu Mlynáři a sekerníci (24. – 26. 6.).  Návštěvníci tak budou moci po dlouhých letech opět spatřit technologii mletí a vaření povidel. Letošní rok bude také ve znamení lnu, od vysetí, přes jeho zpracování v sušce lnu až po lisování lněného oleje ve vodní olejně. V jarních a podzimních měsících bude probíhat v celém areálu Veselého Kopce rovněž výsadba historických odrůd ovocných stromů, které byly typické pro oblast Vysočiny,“ uvedla Magda Křivanová, ředitelka Muzea v přírodě Vysočina.

 

Zpracovala:

Ing. Petra Valíčková

pracovník vztahů k veřejnosti

Národní muzeum v přírodě, příspěvková organizace

Tel.: 571 757 143

Mob.: 778 112 577

Národní muzeum v přírodě, příspěvková organizace, vzniklo v roce 2018 a sdružuje čtyři muzea, dvě z nich jsou v Čechách a dvě na Moravě. Jejich poslání je dokumentovat, ochraňovat a uchovávat více než dvě stě let historie lidového stavitelství a přibližovat způsob života na venkově. Každé z nich odráží kulturu jiného regionu a je proto jedinečné.

Připravované akce

Národní muzeum v přírodě

Úvodní stránka