Muzeum v přírodě Vysočina se zapojuje do oslav Mezinárodní dne nemateriálního kulturního dědictví

Ve čtvrtek 17. října oslavíme poprvé (napříč světem) Mezinárodní den nemateriálního kulturního dědictví. Muzeum v přírodě Vysočina, z pozice instituce, která stála při zápisu masopustních obchůzek a masek na Hlinecku na seznam kulturního dědictví UNESCO i z pozice Regionálního pracoviště tradiční lidové kultury Pardubické kraje, bude jedním ze subjektů, který se do této iniciativy ve startovním ročníku také zapojí.

„Návštěvníkům nabídneme v tento den vstup zdarma do Památkové rezervace Betlém Hlinsko. Kromě řemeslnických obydlí mohou zhlédnout i expozici masopustních masek a obchůzek, které jsou od roku 2010 součástí nemateriálního kulturního dědictví UNESCO. Zájemci mohou navštívit i výstavu Žijící poklady, která je věnovaná řemeslníkům oceněným titulem Nositel tradice Pardubického kraje. Z pozice Regionálního pracoviště tradiční lidové kultury Pardubického kraje se staráme právě o ocenění vybraných řemeslníků a řemesel a jejich zápis na krajský seznam,“ uvedla Ilona Vojancová, výzkumná a vývojová pracovnice muzea.

Památková rezervace Betlém Hlinsko, jeden z expozičních areálů Muzea v přírodě Vysočina, je pro návštěvníka otevřena v říjnu od 9.00 do 17.00, mimo pondělí, denně.

Co je to nemateriální kulturní dědictví? Jsou to projevy zděděné po našich předcích a předávané dále našim potomkům – ústní tradice a vyjádření, interpretační umění, společenské zvyklosti, obřady a slavnostní události, vědomosti a zkušenosti týkající se přírody a vesmíru, dovednosti spojené s tradičními řemesly a další. Úmluva o zachování nemateriálního kulturního dědictví UNESCO byla podepsána 17. října 2003. Při příležitosti dvacátého výročí přijetí schválila v loňském roce Generální konference organizace UNESCO, že 17. říjen (den přijetí Úmluvy) bude stanoven Mezinárodním dnem nemateriálního kulturního dědictví (International Day of the Intangible Cultural Heritage). Úmluvu ratifikovalo již 183 států světa. Z ČR zde patří 9 statků (stav z roku 2023) – jedná se například o Slovácký verbuňk (zapsán 2005), Jízdy králů na jihovýchodě ČR (zápis v roce 2011). Posledním je zápis Znalosti, řemeslné techniky a dovednosti ruční výroby skla v roce 2023.

Zpracovala:

Ing. Petra Valíčková

pracovník vztahů k veřejnosti

Národní muzeum v přírodě, příspěvková organizace

Tel.: 571 757 143

Mob.: 778 112 577

Národní muzeum v přírodě, příspěvková organizace, vzniklo koncem roku 2018 a sdružuje čtyři muzea, dvě z nich jsou v Čechách a dvě na Moravě. Jejich poslání je dokumentovat, ochraňovat a uchovávat více než dvě stě let historie lidového stavitelství a přibližovat způsob života na venkově. Každé z nich odráží kulturu jiného regionu a je proto jedinečné.

 

 

Připravované akce