Muzeum v přírodě Vysočina přichází se širokým spektrem komentovaných prohlídek a workshopů
Muzeum v přírodě Vysočina, především expoziční celek Veselý Kopec, je místem, které rády navštěvují rodiny s dětmi. Nejen pro ně je připravená široká nabídka komentovaných prohlídek a workshopů.
A jaký program komentovaných prohlídek je připraven pro návštěvníky na jednotlivé nejbližší dny?
Po stopách pastýřů a soukeníků (7. - 9. 7. 2021)
Komentovaná prohlídka věnovaná zaniklým řemeslům pastýřství a soukenictví. Co bylo rouhování, bejkovka nebo mezulán? Jaké měl pastýř další povinnosti kromě pasení ovcí a že pojem soukenictví představovatel souhrn mnoha specializovaných řemesel? Na toto vše odpoví návštěvníkům komentovaná prohlídka.
RUKODÍLNA: PLSTĚNÍ OVČÍ VLNY
Doprovodný program ke komentované prohlídce. Ukázky vlněných oděvů vyrobených různými textilními technikami. Návštěvníci si připomenou, které podniky v oblasti Hlinecka vyráběly vlněné oblečení a doplňky. Na závěr si v rukodělně mohou uplstit jeden výrobek a odnést si ho domů.
Jaké to bylo bez ledničky? (13. 7.; 21. 7. 2021)
Jak naše pra- a prababičky uchovávaly maso, mléko či zeleninu? K čemu byl dobrý haltýř nebo klec na homolky? Netradiční prohlídka muzea se pokusí odhalit některé způsoby uchovávání potravin v minulosti.
Co je šerka, fěrťoch nebo lajbík? (20. 7. 2021)
Komentovaná prohlídka věnovaná lidovým oděvním součástkám.
Od řetízku k parádě (22. – 23. 7. 2021)
Workshop – háčkování je od nepaměti oblíbenou textilní technikou. Zájemci se dozví nejen něco z historie, ale také si mohou vyzkoušet svoji šikovnost.
Rozkvetlá dílna (27. – 29. 7. 2021)
Zájemci si odnesou z muzea vlastnoručně vyrobenou květinu z krepového papíru, která neuvadne. Ve statku z Mokré Lhoty si mohou prohlédnout, jak se takovými květinami můžou zdobit i masopustní masky.
Mlynáři a sekerníci (30. 7. – 1. 8. 2021)
Co vše obnášel práce sekernických mistrů? Jak se provádělo křesání mlecích kamenů a proč mlynář křesání tajil? Jak vzniklo rčení „mít za lubem“? Odpovědi i mnohé další se dozví návštěvníci při prohlídce technických staveb na vodní pohon.
Kompletní přehled komentovaných prohlídek zájemci naleznou zde.
V prodejně upomínkových předmětů lze získat herní plány, podle nichž lze samostatně procházet mezi roubenými chaloupkami, hledat odpovědi na otázky, které návštěvníky dovedou k rozluštění tajenky a získání malé odměny. Veselý Kopec se tak v létě stává místem plným překvapení a zajímavých podnětů. Herní plán získáte za 10 Kč v prodejně upomínkových předmětů. Malou odměnu za vyluštěnou tajenku si můžete vyzvednout v pokladně. Věříme, že největší odměnou však bude společně strávený čas s vašimi dětmi.
Komentované prohlídky jsou maximálně pro 20 osob. Prohlídky s odborníkem na dané téma budou začínat přibližně v uvedených časech. Prohlídku si zájemci mohou rezervovat předem prostřednictvím e-mailu muzeumvysocina@nmvp.cz, na telefonu 469 333 175 nebo objednat přímo na místě v pokladně na Veselém Kopci. Na tyto komentované prohlídky není možné zakoupit on-line vstupenky.
Vstupné na Veselý Kopec společně s komentovanou prohlídkou: základní 140 Kč, snížené 120 Kč, dětské 70 Kč, rodinné 280 Kč.
Muzeum v přírodě Vysočina je otevřeno denně, mimo pondělí. Konkrétní přehled otevírací doby expozičních areálů Veselý Kopec a Betlém Hlinsko naleznete na www.nmvp.cz. Návštěvníci se mohou zároveň těšit 17. – 18. 7. 2021 na oblíbený Veselokopecký jarmark.
Zpracovala:
Ing. Petra Valíčková
pracovník vztahů k veřejnosti
Národní muzeum v přírodě, příspěvková organizace
Tel.: 571 757 143
Mob.: 778 112 577
Národní muzeum v přírodě, příspěvková organizace, vzniklo v roce 2018 a sdružuje čtyři muzea, dvě z nich jsou v Čechách a dvě na Moravě. Jejich poslání je dokumentovat, ochraňovat a uchovávat více než dvě stě let historie lidového stavitelství a přibližovat způsob života na venkově. Každé z nich odráží kulturu jiného regionu a je proto jedinečné.