Muzea v přírodě zahajují o prvním adventním víkendu vánoční pořady

Během prvního adventního víkendu začínají ve dvou muzeích, spadajících pod Národní muzeum v přírodě, adventní a vánoční pořady. V sobotu 30. 11. mohou návštěvníci Hanáckého muzea v přírodě prožít atmosféru hanáckých Vánoc jako za starých časů. A Muzeum v přírodě Vysočina připravuje od soboty 30. listopadu do neděle 8. prosince program Vánoce na Veselém Kopci spojený ukázkou výroby vánočních předmětů a kulturním programem.

V sobotu 30. listopadu zve Hanácké muzeum v přírodě na pořad Hanácké Vánoce. „Návštěvníci zažijí adventní a vánoční lidové zvyky a obyčeje v autentickém prostředí hanáckého gruntu. Připraven bude hanácký štědrovečerní stůl a malí i velcí hosté si v případě zájmu vyzkouší pečení a zdobení perníčků, házení střevícem nebo pouštění lodiček. Na 14.00 je připraveno vystoupení pěveckého národopisného souboru PANTLA, který zazpívá koledy, provede nás adventním obdobím a předvede některé adventní a vánoční zvyky,“ pozval do Hanáckého muzea v přírodě jeho vedoucí Petr Vodešil. Plakát na akci zde.

Muzeum v přírodě Vysočina zve na vánoční pořady na Veselý Kopec i do památkové rezervace Betlém v Hlinsku. Oblíbený program Vánoce na Veselém Kopci bude zahájen v sobotu 30. listopadu a potrvá do neděle 8. prosince. V památkové rezervaci Betlém v Hlinsku bude od  11. prosince připraven vánoční program nazvaný Betlém vánoční.

Slavnostně vyzdobené roubenky na Veselém Kopci přiblíží  způsoby oslavy vánočních svátků v období od poloviny 19. století do poloviny 20. století. „Návštěvníci se například dozví, co nesmělo chybět na štědrovečerním stole a jak lidé trávili Štědrý večer,“ přibližuje etnoložka Ilona Vojancová. Po celou dobu trvání programu bude možné sledovat ukázky výroby vánočních předmětů, například malování skleněných ozdob, výrobu ozdob ze skleněných perliček, pletení ozdob ze slámy nebo pečení perníků z dřevěných forem. Na závěr prohlídky se mohou děti stát součástí veselokopeckého betlému a vyzkoušet  si úlohu darovníků. „O víkendech atmosféru zpestří hudební vystoupení. V neděli 1.12. bude na Veselém Kopci nadělovat Mikuláš se svým doprovodem. Program zakončí v neděli 8. 12. Adventní jarmark, kterého se zúčastní vybraní a pozvaní řemeslníci z celé České republiky,“ upřesňuje ředitelka muzea Magda Křivanová.  Plakát na akci zde.

Návštěvníci se mohou těšit i na svátečně vyzdobené roubenky v památkové rezervaci Betlém v Hlinsku, které vykouzlí atmosféru vánočních obyčejů v období od poloviny 19. století do 30. let 20. století.  „Například na jaké dárky se mohly děti pod vánočním stromečkem těšit. Ale také, jaké pokrmy nesměly chybět na štědrovečerním stole před 100 lety a proč,“ upřesnila  Ilona Vojancová. Součástí výstavy budou i betlémy lidových tvůrců ze sbírek muzea. „Pozornost vždy poutá mechanický betlém s postavičkami různých řemeslníků, který vyřezal pan Rudolf Frinta z Nového města nad Metují před 50 lety.  Ale vystavujeme i zajímavý betlém pašijový či betlémy zhotovené ze slámy, papíru a těsta,“ dodává ředitelka muzea Magda Křivanová. Plakát na akci zde.

Roubenky v památkové rezervaci Betlém v Hlinsku můžete navštívit až do 12. ledna 2025.

 

Ve dvou zbývajících muzeích v přírodě začnou vánoční pořady v následujících dnech. V sobotu 14. a v neděli 15. prosince zveme do Muzea v přírodě Zubrnice na pořad Vánoce v Zubrnicích, kde si návštěvníci připomenou adventní a vánoční zvyky i českých Němců, které byly běžné na přelomu 19. a 20. století. „Čerstvě upečená vánočka v kachlovém sporáku provoní světničku a všichni se necháme inspirovat tradiční výzdobou mikulášskými čertíky, polazy, vrkoči, stromečkem ozdobeným jablíčky, oříšky a perníčky. Dětem zpestříme prohlídku úkoly na vánoční stezce, mohou si také v dílnách vyrobit malou drobnost,“ pozvala na pořad ředitelka muzea Věra Kmoníčková. Informace k akci Vánoce v Zubrnicích zde.

 

Rožnovské Valašské muzeum v přírodě připravuje na čtvrtek  5. prosince prohlídku areálu Valašská dědina spojenou s mikulášskou nadílkou. Mikulášský podvečer začíná ve 14.00 „Následovat pak bude Vánoční jarmark (14.- 15. 12.), Živý betlém (21. a 22. 12.) a 26.12.pak Štěpánská koleda,“ doplnil výčet adventních a vánočních pořadů v jednotlivých muzeích Národního muzea v přírodě generální ředitel a ředitel Valašského muzea v přírodě Jindřich Ondruš.

 

Zpracovala:

Ing. Petra Valíčková

pracovník vztahů k veřejnosti

Národní muzeum v přírodě, příspěvková organizace

Tel.: 571 757 143

Mob.: 778 112 577

Národní muzeum v přírodě, příspěvková organizace, vzniklo koncem roku  2018 a sdružuje čtyři muzea, dvě z nich jsou v Čechách a dvě na Moravě. Jejich poslání je dokumentovat, ochraňovat a uchovávat více než dvě stě let historie lidového stavitelství a přibližovat způsob života na venkově. Každé z nich odráží kulturu jiného regionu a je proto jedinečné.

 

Připravované akce

Betlém vánoční

Výstava
Betlém Hlinsko
Výstavu s názvem Betlém vánoční můžete navštívit v památkové rezervaci Betlém Hlinsko od 11. prosince 2024 do 11. ledna 2025.