Hanácké muzeum v Příkazích ukáže, jak vypadaly tradiční žně
Příkazy – Tradiční sklizeň obilí nabídne Hanácké muzeum v přírodě v Příkazích na Olomoucku. Během poslední červencové soboty se tam uskuteční celodenní akce nazvaná Hanácké žně.
„Cílem této akce je nejen ukázat návštěvníkům tradiční zemědělské postupy, ale také přiblížit atmosféru a význam žní v životě našich předků. Žně byly vždy významnou událostí a my chceme, aby si návštěvníci odnesli autentický zážitek. Proto uvidí nejen samotnou sklizeň a výmlat obilí, ale mohou si sami vyzkoušet sečení speciální kosou na obilí – luňákem, uvázat snop nebo vymlátit obilí cepem,“ uvedl Petr Vodešil, vedoucí Hanáckého muzea v přírodě v Příkazích.
K vidění budou také dobové stroje, které hospodářům sloužily při zpracování obilí, včetně funkční historické mlátičky nebo stroje na čištění obilí, takzvaného fukaru. Součástí programu bude i předávání dožínkového věnce.
„O příjemnou atmosféru se postará muzika hanáckého souboru Klas Kralice na Hané a během celého dne bude připravena ochutnávka krajových specialit,“ doplnil Petr Vodešil.
Žně na Hané se konají v sobotu 27. července, od 10 do 17 hodin. Tematické bloky, které budou vždy obsahovat sečení, mlácení a čištění obilí, mají začátek v 10.30, 13.00 a 14.30. Více informací najdete na webových stránkách muzea: https://nmvp.cz/prikazy a na sociálních sítích muzea.
V případě potřeby dalších informací kontaktujte
Mgr. Josef Urban
kurátor sbírky Hanáckého muzea v přírodě
email: josef.urban@nmvp.cz
telefon: +420 773 769 902
Areál Hanáckého muzea v přírodě je jedinečným dokladem hliněného lidového stavitelství z oblasti Hané. Muzeum se skládá ze tří špaletových stodol z první poloviny 19. století a jedné stodoly z roku 1987, na které navazuje zahrada s ovocnými stromy a kompletní hanácký statek s obytnou a hospodářskou částí z roku 1876. Na jaře 2022 byla otevřena raně novověká roubená stodola ze Skaličky na Hranicku. Hanácké muzeum v přírodě je organizační složkou Národního muzea v přírodě se sídlem v Rožnově pod Radhoštěm.