Slavnostní uvedení dvou nových publikací

ZUBRNICKÉ KNIŽNÍ ŽNĚ V ROCE 2022

 

V letošním roce Muzeum v přírodě Zubrnice iniciovalo vydání dvou publikací. V obou případech se jedná o významné práce dvou místních, byť generačně vzdálených, historiků. Přesto je však mnoho spojuje.

 

První kniha je dotiskem právě před rokem vydaného Průvodce po zaniklých obcích samotách a osadách pod Bukovou horou (vyšla ve spolupráci se Statutárním městem Ústí nad Labem) od historika a ředitele ústeckého archivu Petra Karlíčka (*1982). Důvod k opětovnému připomenutí tohoto významného počinu tu ale určitě je. První vydání bylo díky nečekaně vysokému zájmu široké i odborné veřejnosti velmi rychle vyprodáno a dnes je nesehnatelné. Za pozornost však rozhodně stojí, že nejde o běžný dotisk, ale o druhé rozšířené vydání. Přibylo téměř padesát nových stran obsahujících informace o dalších zaniklých lidských sídlech v okolí Bukové hory. Veřejnost si vyprosila podrobný plán zaniklého Vitína, který je součástí nového vydání. Přibylo i velké množství nově získaných historických fotografií ze zahraničních zdrojů.

 

Dalším zubrnickým knižním počinem je druhé a zbrusu nově vypravené vydání již léta nedostupného díla ústeckého historika Petra Jančárka (1926–1999) nazvaného Vincenc Zahradník. Jeho autor se v posledních letech života věnoval historii Zubrnic se zvláštním zaměřením na podivuhodnou postavu kněze a svérázného filozofa Vincence Zahradníka (1790–1836), který zde několik let působil.

 

Obě knihy významně přispívají k pochopení bohaté historie Ústecka a mimo poutavý obsah oplývají také precizním grafickým zpracováním, kterého se v obou případech ujalo grafické studio kapitola z Prahy.

 

Slavnostní uvedení obou knih proběhne v úterý 20. prosince 2022 od 17:00  v prostorách Muzea města Ústí nad Labem.

 

Knihy lze zakoupit v Muzeu v přírodě Zubrnice, Muzeu města Ústí nad Labem, ústeckém infocentru a též u místních knihkupců.


Národní muzeum v přírodě

Úvodní stránka