Len na Veselém Kopci

Komentovaná prohlídka
20 Kč (společná s prohlídkou domu z Loubí)

Komentovaná prohlídka okruhu Len na Veselém Kopci ve společnosti tkalce Josefa Fidlera coby průvodce každé úterý až do října od 13.00 hodin.

Komentovaná prohlídka okruhu Len na Veselém Kopci seznámí zájemce s historií a současností pěstování a zpracování lnu na Českomoravské vrchovině, která byla po staletí významnou lnářskou a plátenickou oblastí. Projděte s námi složitou cestu lnu od vysetí semínka až po utkání lněné tkaniny.

Začíná v usedlosti Pilných čp. 4 v expozici Len na Veselém Kopci vytvořené ve spolupráci s Nositelem tradice lidových řemesel tkalcem Josefem Fidlerem. Zde můžete nahlédnout do jeho dílny a díky krátkému filmu vidět růst a zpracování lnu přímo na Veselém Kopci. Prohlídka pokračuje v sušce lnu vybavené tradičními nástroji používanými při zpracování lnu, ve vodní olejně, kde se dozvíte nejen o výrobě lněného oleje, a v bělidle, kde se hotové plátno bělilo.


Na komentovanou prohlídku okruhu Len na Veselém Kopci je nutná rezervace termínu předem.

Vstupné (zahrnuje komentovanou prohlídku okruhu Len na Veselém Kopci a individuální prohlídku Veselého Kopce): dospělí 200 Kč; snížené (senioři nad 65 let, studenti 15–26 let); žáci (6–15 let) 120 Kč; rodinné (2 dospělí a až 4 žáci) 400 Kč
Délka trvání: 90 minut
Počet účastníků: maximálně 30 osob