Lidové kalendárium aneb Když naprší, tak uschne

Akce
20 Kč (společná s prohlídkou domu z Loubí)

Muzeum v přírodě Vysočina připravilo společně s Národopisným souborem Kohoutek z Chrudimi zajímavý program, který představí vybrané kalendářní obyčeje. Prožijte s námi v závěru května třeba masopustní veselí, velikonoční koledu, stavění májí nebo si zatančete na posvícenské zábavě.

  • 10.30 až 12.30 hodin * Trocha povídání a hodně promítání

Zájemcům přiblížíme lidové obyčeje, s nimiž se mohou v Pardubickém kraji setkat. Víte, jak a proč se vodí maska jidáše? Co je to vlastně zábava zvaná Věneček nebo proč se dodnes někde stavějí a kácejí máje? Každé povídání bude doplněno promítáním krátkých dokumentů a fotografií.

- 10.30–11.10 hodin * Pardubický kraj a lidová kultura?
Ano, i v našem kraji se můžeme pyšnit tímto kulturním odkazem. Jaké obyčeje můžete v Pardubickém kraji vidět, případně prožít?
- 11.15–11.50 hodin * Stavění a kácení májí v Pardubickém kraji
Kde se tento obyčej udržuje? A jak vlastně v současnosti vypadá?
- 11.55–12.30 hodin * Stínání, honění či cepování kohouta
Povídání o obyčeji, který v minulosti obvykle provázel posvícení. Jeho proměna v současnosti a místa, kde vše můžete vidět i zažít.

  • 13.30 až 16.00 hodin * Lidové kalendárium aneb Když naprší, tak uschne

Národopisný soubor Kohoutek z Chrudimi letos slaví 40. narozeniny. Jeho řadami prošly desítky členů a postupně se proměňoval i souborový repertoár. Kohoutek zpracovává jednak tradiční lidovou látku založenou na tanečních choreografiích, divákům však představuje i programy, jejichž inspirace folklorním materiálem je volnější. Program Lidové kalendárium aneb Když naprší, tak uschne v divadelním stylu představí vybrané kalendářní obyčeje v areálu Veselého Kopce

Na Veselý Kopec přijíždíme pokaždé rádi. Tentokrát přivážíme site-specific připravené přímo pro areál Veselého Kopce, které diváky provede lidovými obyčeji během roku. Vyrazte tedy s námi od vchodu do muzea v přírodě ve 13.30 a nechte se provést nejen malebnými zákoutími Veselého Kopce, ale i českým lidovým rokem a jeho tradicemi,“ doplňuje pozvánku vedoucí souboru Šárka Kratochvílová.


Vstupné: dospělí 180 Kč; studenti 15–26 let, senioři nad 65 let 160 Kč; žáci 6–15 let 100 Kč; rodinné (2 dospělí a max. 4 žáci 6–15 let) 380 Kč
Trvání programu: od 10.30 do 16.00 hodin (areál otevřený od 9.00 do 17.00)
Upozornění: Na tento program nelze zakoupit a uplatnit on-line vstupenku!


PhDr. Ilona Vojancová

výzkumná a vývojová pracovnice

ilona.vojancova@nmvp.cz

specializace: regionální pracoviště pro tradiční lidovou kulturu

Plakát k programu Lidové kalendárium aneb Když naprší, tak uschne


Národní muzeum v přírodě

Úvodní stránka