Hanácké Velikonoce v Příkazích oživí tradiční zvyky i řemesla
Velikonoční atmosféra a lidové tradice ožijí na Bílou sobotu 19. dubna v Hanáckém muzeu v přírodě v Příkazích u Olomouce. Návštěvníci se mohou těšit na ukázky velikonočních zvyků, řemeslné dílny i vystoupení dětí místní základní školy. Muzeum bude otevřené od 10 do 16 hodin.
„Hanácké Velikonoce přibližují nejen křesťanský význam svátků, ale také lidové zvyky, které se na Hané předávaly po generace. Návštěvníci si vyzkouší tradiční řemesla spojená s tímto obdobím a ochutnají velikonoční pečivo,“ uvedl Petr Vodešil, vedoucí Hanáckého muzea v přírodě.
Velikonoce jsou pro křesťany nejdůležitějšími svátky v roce. Pašijový, neboli Svatý týden, zahrnuje mimo jiné Zelený čtvrtek, kdy se tradičně konzumují zelené pokrmy, a Velký pátek, připomínající ukřižování Ježíše Krista a spojený s přísným půstem. „Bílá sobota je dnem zklidnění, kdy se nekonají mše svaté. Večer pak probíhá velikonoční vigilie se slavností zmrtvýchvstání Ježíše Krista. Právě proto je následující nedělní Boží hod velikonoční nejvýznamnějším křesťanským svátkem. Naproti tomu Velikonoční pondělí je spjaté především s lidovými tradicemi, jako je mrskut a obdarovávání koledníků, které už nemají přímou vazbu na liturgický kalendář,“ vysvětlil etnolog muzea Josef Urban.
Návštěvníci se mohou těšit na ukázky malování a zdobení kraslic, pletení pomlázek a výroby proutěných košíků. Chybět nebude ani ochutnávka čerstvě upečeného velikonočního pečiva, které se bude péct přímo v historických kamnech. Děti si užijí velikonoční hry, včetně soutěží s vejci. Vrcholem programu bude ve 14 hodin vystoupení žáků příkazské základní školy s velikonočním pásmem písní a říkanek.
Po celý den bude v areálu probíhat také malý velikonoční jarmark, kde si návštěvníci mohou zakoupit ručně vyráběné dekorace, kraslice, pomlázky a další tradiční výrobky. A otevřená bude i krojová poradna.
Hanácké Velikonoce v Hanáckém muzeu v přírodě v Příkazích se uskuteční v sobotu 19. dubna od 10 do 16 hodin. Více informací najdete na sociálních sítích a webu muzea www.nmvp.cz/prikazy.